V soboto 18. novembra smo se v dokaj hladnem jutru s pohodniki VO PD Radovljica odpeljali proti Krasu. Po prijetnem klepetu in jutranji kavici smo prispeli v vas Hrastovlje, v kateri se nahaja svetovno znana cerkev sv. Trojice. Cerkev poznana po freskah poimenovanih Mrtvaški ples nam je tokrat služila kot izhodišče. Sprehodili smo se skozi vas in nadaljevali po dolini. Kmalu se je pot začela složno vzpenjati in po slabi uri smo prispeli v Podpeč. Iz vasi smo se mimo obrambnega stolpa iz 11. stoletja povzpeli na neizrazit vrh Zjat, od koder so se nam v pisanih jesenskih barvah odprli čudoviti razgledi proti Slavniku in že prehojeni dolini z oddaljenimi Hrastovljami.
Po krajšem počitku nas je pot vodila po gozdu do vasi Praproče, skozi katero smo se sprehodili na Gradišče, kjer je bilo tu že pogansko svetišče, sedaj pa stoji cerkev Marije Snežne.
Cerkev je bila večkrat oblegana v času turških vpadov, ropali in zanemarjali so jo vse do leta 1960. Leta 1995 so jo s pomočjo pridnih domačinov in dobrotnikov obnovili. Okolica je lepo urejena s klopcami, ki pohodniku nudijo počitek in umirjenost. Tudi mi smo prostor izkoristili za počitek in prijeten klepet. Po počitku smo sestopili in se kmalu povzpeli nazaj na izrazit Kraški rob, ki s svojim strmim robom ločuje celinsko in mediteransko podnebje.
Ob nepozabnih razgledi proti Tinjanu, morju s Koprskim in Tržaškim zalivom ter spremljanju vlakov, ki so se vrstili pod robom smo prispeli do Črnokalske utrdbe. Ostanki gradu segajo v 11. stoletje. Tedanji grof Ulrik je na visoki skali sezidal grad, ki je služil kot strateška utrdba, saj razgledi sežejo daleč po Rižanski dolini, vse do stolpa nad Podpečjo.
Nam pa so se pogledi za kratek čas usmerili pod trdnjavo, saj mogočne stene sedaj služijo kot lepa plezališča nad vasjo Črnega Kala. Za konec smo se sprehodili skozi omenjeno vas, mimo cerkve sv. Valentina. Posebnost cerkve je nekoliko nagnjen stolp, ki je sezidan poleg cerkve.
Ob koncu vasi nas je že čakal avtobus, ki nas je odpeljal na zasluženo okrepčilo v gostišče Burja.